^

Kasza gryczana na zapalenie żołądka

Alexey Portnov , Redaktor medyczny
Ostatnia recenzja: 12.05.2022
Fact-checked
х

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Nasiona gryki (Fagopyrum esculentum) - dojrzałe zalążki, obrane - nazywamy gryką. Należy do produktów zalecanych przy wielu schorzeniach gastroenterologicznych, w diecie znajduje się również gryka na zapalenie żołądka. [1]

Korzyści z gryki

Ale najpierw o zaletach gryki, która jest bogatym źródłem białka roślinnego, skrobi i błonnika pokarmowego, kwasów tłuszczowych (w tym nienasyconych – linolowego i linolenowego), witamin, makro- i  mikroelementów , związków polifenolowych (w postaci flawonoidów ) itp.

I wszystkie te przydatne substancje ze zwykłej kaszy gryczanej są dobrze przyswajalne, ponieważ zawartość kwasu fitynowego, który zakłóca ich wchłanianie, jest minimalna w gryce w porównaniu ze zbożami.

Zbilansowane w składzie białka roślinne z gryki wyróżniają się wysoką zawartością niezbędnego aminokwasu lizyny, który wspomaga gojenie - regenerację uszkodzonych tkanek. A połączenie lizyny z proteinogennym aminokwasem glicyną (który nie jest niezbędny) przyczynia się do regulacji wątrobowych receptorów LDL (lipoprotein o niskiej gęstości) i obniżenia poziomu cholesterolu we krwi. Również mechanizm obniżania poziomu lipidów w surowicy krwi jest powiązany z flawonoidami gryki, które hamują aktywność lipazy, enzymu trawiennego wytwarzanego przez trzustkę.

Badania nad biologicznie czynnymi składnikami nasion gryki wykazały obecność w nich szeregu enzymów antyoksydacyjnych, które chronią komórki przed stresem oksydacyjnym – szkodliwym działaniem rodników ponadtlenkowych (reaktywnych form tlenu).

Obecna w kaszy gryczana kwercetyna flawonoidowa, oprócz działania antyoksydacyjnego, zmniejsza intensywność procesów zapalnych, pomaga w stabilizacji błon komórkowych różnych tkanek. Dla pacjentów z zapaleniem błony śluzowej żołądka zaletą tego roślinnego polifenolu jest pozytywny wpływ na cały przewód pokarmowy: przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek (w tym błony śluzowej żołądka i jelit) i faktycznie działa działanie gastroprotekcyjne. [2]

Ponadto ostatnie badania (in vitro i in vivo) wykazały zdolność kwercetyny do zmniejszania zapalenia błony śluzowej żołądka i śmierci komórek związanych z zakażeniem Helicobacter  pylori .

Działa wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych oraz ogranicza krwawienie naczynek.

Gryka zawiera również tiaminę (witamina B1), ryboflawinę (witamina B2), pirydoksynę (witamina B6), kwas foliowy (witamina B9), niacynę (witamina PP).

Taniny z nasion gryki, wchodząc w interakcje z białkami śluzu wytwarzanego przez gruczoły żołądka, zwiększają ochronę jego błony śluzowej.

Korzyści płynące z gryki są niepodważalne w zawartych w niej pierwiastkach chemicznych, które są niezbędne w wielu procesach biochemicznych w organizmie: potas, magnez, fosfor i mangan; żelazo i miedź (które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego); cynk (uczestniczy w wielu procesach komórkowych tkanek wszystkich układów i narządów) itp. [3]

Czy kasza gryczana z zapaleniem żołądka?

Ze względu na swój skład biochemiczny kasza gryczana jest uważana za jedną z najkorzystniejszych dla organizmu i prawie żadna  dieta na choroby przewodu pokarmowego nie może się bez niej obejść . A przede wszystkim dotyczy  diety na zapalenie żołądka .

Ale zapalenie żołądka może być różne - w zależności od kwasowości soku żołądkowego, którego poziom wynika z produkcji kwasu solnego przez gruczoły dna żołądka.

Kasza gryczana jest dozwolona, a nawet mile widziana w przypadku zapalenia żołądka o wysokiej kwasowości. Czytać:

Gryka z nadżerkowym zapaleniem żołądka może być stosowana tylko w fazie remisji choroby, ponieważ nasiona gryki zawierają kwasy organiczne (karboksylowy i fenolowy), w szczególności szczawiowy i salicylowy. 

Kasza gryczana polecana jest również w  diecie na zanikowe zapalenie żołądka o niskiej kwasowości , jednak aby ułatwić trawienie w żołądku powinna być lepka.

Kasza gryczana podczas zaostrzenia zapalenia żołądka jest stosowana w postaci tłuczonej płynnej owsianki, gotowanej w wodzie. Zobacz -  Dieta na zaostrzenie zapalenia żołądka

Surowa lub zielona kasza gryczana na zapalenie żołądka - pomimo silnego przeciwutleniacza i innych korzystnych właściwości - nie jest polecana przez większość dietetyków: owsianka z takiej gryki jest często gorzka, dłużej trawi w żołądku i może powodować zaparcia i wzmożone tworzenie się gazów w żołądku. Jelita. [4]

Jak gotować kaszę gryczaną z zapaleniem żołądka?

Musisz prawidłowo ugotować kaszę gryczaną z zapaleniem żołądka. Posortowane i umyte zboża umieszcza się w rondlu lub rondlu, zalewa wrzącą wodą (dwie lub trzy części wody na jedną część zboża), po ugotowaniu zmniejsza się ogień. Naczynia są przykrywane (pozostawiając szczelinę) i trzymane na małym ogniu - tak, aby płatki były odpowiednio ugotowane. Następnie włóż masło (dość trochę) i całkowicie przykryj patelnię.

Bardziej płynna i lepka owsianka będzie, jeśli płatki zostaną wylane zimną wodą, ale wtedy jej ugotowanie zajmie więcej czasu.

Nawiasem mówiąc, aby nie wycierać owsianki z rdzenia (całe nasiona), przygotowują lepką lub płynną owsiankę z posiekanej kaszy gryczanej: zawiera te same przydatne substancje i gotuje się szybciej. Kasza gryczana z mlekiem na zapalenie żołądka (szczególnie o podwyższonym poziomie kwasowości soku żołądkowego) można przygotować z mieszanką wody i mleka - w proporcji 1:2 lub 1:1.

Oprócz owsianki przepisy obejmują zupę z kaszą gryczaną w bulionie warzywnym lub rozcieńczonym z kurczaka, patrz -  Przepisy na zupy na zapalenie żołądka

Przygotowują też kotlety, zrazy czy zapiekanki na bazie gotowanej kaszy gryczanej. Na przykład, aby przygotować kotlety gryczane na parze, dwie części kaszy gryczanej miesza się z jedną częścią ugotowanych ziemniaków (tłuczonych na puree), dodaje się ugotowaną startą marchewkę i drobno posiekane świeże zioła. Zamiast ziemniaków można włożyć gotowany posiekany filet z kurczaka. Kotlety powstają z dobrze wymieszanej masy i gotowane na parze.

Możliwe komplikacje

Wśród możliwych powikłań jedzenia gryki na zapalenie żołądka odnotowuje się tylko bardzo rzadką  alergię na grykę .

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.