^

Zdrowie

Lifestyle i hemoroidy

Alexey Portnov , Redaktor medyczny
Ostatnia recenzja: 19.11.2021
Fact-checked
х

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

W ciągu ostatnich kilku dekad ludzie byli głównie siedzący tryb życia. Rano siedzieliśmy przy śniadaniu, a potem przechodziliśmy do ulubionego miejsca w samochodzie, które przez długi czas wystaje w korkach, aw biurze siedzimy przed komputerem. Z pracy wracamy samochodem, a wieczorem, wieczorem, w domu, po kolacji, lubimy flopować na kanapie, żeby oglądać telewizję. I tak codziennie ... A potem skarżą się na dyskomfort, wiesz gdzie ... W klinice lekarz, zacierając ręce, zawołać: „A masz hemoroidy, hemoroidy, kochanie ...” Jak styl życia wpływa na występowanie hemoroidów?

trusted-source[1], [2], [3]

Przyczyną hemoroidów jest sposób na życie

Rzeczywiście, główną przyczyną hemoroidów, według ekspertów medycznych z wyspecjalizowanej kliniki w Cleveland, jest siedzący tryb życia i tylko w mniejszej wersji - nadwaga, stres, pikantne jedzenie i palenie. Objawem hemoroidów jest również podrażnienie i bolesny obrzęk żył odbytu, również z powodu braku błonnika i płynu.

Jeśli dana osoba ma niedobór pokarmu z nierozpuszczalnymi włóknami, stolec zmniejsza objętość, podczas gdy jelita niezwykle trudno jest porzucić jego zawartość. Jeśli jest to powtarzane wiele razy, tworzy wysokie ciśnienie w żyłach, które następnie prowadzi do tworzenia stożków hemoroidów. Najlepszym sposobem zapobiegania hemoroidom jest jedzenie bogate w błonnik. Tak twierdzi John Lee, gastroenterolog, University of California profesor, który mówi: „jeśli jesz wystarczająco dużo błonnika, trzeba będzie nieporęczne, miękkie i łatwe do fotela wychodzącego, będzie to zmniejszyć presję na odbytnicy i ryzyko zapalnie hemoroidy.

Proste i zdrowe śniadanie

Wynika to z prostego wniosku: jeśli zrezygnujemy z siedzącego trybu życia, musimy skupić się na właściwym odżywianiu. Na przykład facet, który musi spędzić dużo czasu na kierowaniu samochodem, może jeść w ten sposób

Śniadanie: szklanka płatków owsianych, aby umieścić w misce, zalać na noc z 2 szklanki ciepłej wody, a rano, dodać 1 łyżkę wanilii lub innego jogurtu, 1 łyżka miodu, 2 obrane ząbki i 2 plastry surowego jabłka. Te składniki wystarczają na 4 porcje, wystarczające dla osoby o największym apetycie.

Przydaje się - są jabłka, morele, pomarańcze, gruszki i jagody, wszystko to są owoce o wysokiej zawartości błonnika. A w melonie zawiera specjalne włókno, które jest przydatne w zapobieganiu hemoroidom. Przechodząc przez przewód pokarmowy melon wchłania wodę, pęcznieje i pomaga szybko i bez stresu wysiąść z krzesła. Zaleca się spożywać rodzynki na przekąski, jest smaczne i przydatne w tym samym czasie.

Nie zapomnij o warzywach, chronią też przed rozwojem hemoroidów. Nacisk kładziony jest na brokuły, kukurydzę, karczochy, groch, fasolę i soczewicę. Zboża, zwłaszcza jęczmień, lub otręby owsiane są również bogate w błonnik. Ale pokarmy tłuszczowe nie powinny być spożywane. Postaraj się wykluczyć z diety tłuste mięso, tłuste produkty mleczne i wysokokaloryczne bułeczki.

Jakich produktów powinienem unikać?

Proste zmiany w sposobie życia oznaczają unikanie pewnych produktów spożywczych, które mogą zaostrzyć istniejące hemoroidy lub spowodować rozwój hemoroidów. Niektóre produkty, których powinieneś unikać, to żywność przetworzona i fast food, żywność o niskiej zawartości błonnika, taka jak mięso, ser, lody, napoje zawierające kofeinę i napoje alkoholowe oraz żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru .

Wreszcie ważny warunek - nie można spożywać zbyt dużo alkoholu. Alkohol ma tendencję do wysychania ciała. W warunkach odwodnienia organizm nie może skutecznie eliminować utraty tkanki i stanu zapalnego. Nadmierne spożycie alkoholu może z pewnością spowodować hemoroidy.

Znaczenie wody we właściwy sposób życia

Jeśli ćwiczysz żywność bogatą w błonnik, ważne jest, aby zwiększyć spożycie wody. Chociaż dieta o wysokiej zawartości błonnika usuwa zaparcia, jeśli nie zwiększa się spożycia wody, może to powodować zaparcia i sztywne stolce. Zazwyczaj pij więcej niż osiem szklanek wody dziennie.

I spędzaj przynajmniej 10-15 minut dziennie na ćwiczenia, lub poświęć czas na ćwiczenie aerobiku, idź na basen. Nawet półgodzinny trening 2 razy w tygodniu może być dla Ciebie doskonałym lekarstwem na hemoroidy.

Unikaj siedzenia przez dłuższy czas

Rób to w ramach codziennej rutyny, unikaj siedzenia lub stania przez dłuższy czas. Może to spowodować dodatkowe obciążenie naczyń krwionośnych, które może podrażnić okolice hemoroidów lub spowodować warunki do rozwoju hemoroidów.

Przyczyną hemoroidów jest sposób na życie

Jeśli twoja rutynowa praca wymaga dużo siedzenia w dolnej części pomieszczenia, zdecydowanie musisz zrobić sobie przerwę, aby zrobić krótki spacer.

trusted-source[4], [5]

Zredukuj stres

Pracując nad utrzymaniem zdrowego stylu życia, starasz się wyeliminować lub zredukować stres tak bardzo, jak to możliwe, nawet jeśli wymaga to poddania się terapii lub konsultacji. Stres odgrywa ważną rolę w twoim zdrowiu i samopoczuciu i może powodować hemoroidy lub pogarszać istniejące objawy hemoroidów.

Zmień swoje nawyki jelitowe

Staraj się nie opóźniać defekacji, gdy masz ochotę pójść do toalety, ponieważ powoduje to nadmierne obciążenie naczyń krwionośnych i żył odbytu. Nabierz nawyku pójścia do toalety, kiedy masz na to ochotę.

trusted-source[6], [7], [8], [9]

Unikaj nadmiernej ciężkiej pracy (Heavy Lifting)

Ciężka praca przez długi czas może powodować podrażnienie istniejących hemoroidów lub wywoływać rozwój hemoroidów. Jeśli twoja praca wymaga dużego stresu, możesz rozważyć inną pracę lub upewnić się, że masz przerwy między okresami ciężkiej pracy.

Proste zmiany w stylu życia są ważne, jeśli masz zamiar odzyskać prawidłowo po leczeniu hemoroidów lub zapobiec hemoroidom jako całości. Jest o wiele łatwiej - dokonać prostych zmian w stylu życia, niż cierpieć z powodu bólu i dyskomfortu z powodu hemoroidów lub poddać się operacji.

trusted-source[10], [11]

Regularne ćwiczenia fizyczne kontrolujące zaparcia

Ćwiczenia powodują, że pokarm szybciej przemieszcza się przez przewód żołądkowo-jelitowy. Siedząc lub stojąc przez długi czas, osoba dostaje złe napięcie mięśniowe, słabą postawę i może uzyskać ogromną presję na żyły odbytnicze. Jeśli masz nadwagę, to tylko zwiększa problem.

Dobre napięcie mięśniowe ułatwia jej wyeliminowanie. I oczywiście, kiedy ćwiczysz i jesz prawidłowo, pomaga to stracić te dodatkowe kilogramy. Spróbuj chodzić przez 20 minut, 4-5 razy w tygodniu, a zauważysz różnicę.

Podnoszenie ciężarów powoduje hemoroidy

Kiedy osoba jest zaangażowana w podnoszenie ciężarów, ciało wywiera zbyt duży nacisk na jelito grube. Jeśli zbyt duży nacisk zostanie położony na jelita grubego, okrężnica wychodzi poza ciało, powodując zewnętrzne hemoroidy. Ponadto słabe działanie układu sercowo-naczyniowego odwadnia organizm i powoduje hemoroidy. Podobnie jak olej do silnika, woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia. Bez wystarczającej ilości wody tkanki ulegają podrażnieniu, pojawiają się pęknięcia w odbycie i powstają hemoroidy.

Dowiedz się, jak prawidłowo podnosić ciężary

Nieprawidłowe podnoszenie ciężarów może zranić plecy i spowodować bolesne oddawanie stolca. Prawidłowy sposób podnoszenia czegoś, szczególnie ciężkich przedmiotów, to przede wszystkim zginanie kolan. W ten sposób spin nie doświadczy tak dużego przeciążenia. Ponadto ważne jest prawidłowe oddychanie podczas podnoszenia. Wydychaj, gdy podnosisz ciężkość, wdychaj, jak tylko zwolnisz przedmiot. Ponownie, to uwalnia nadmiar ciśnienia z dolnej części pleców i żył odbytu.

Zmiany w stylu życia wymagają wysiłku. Jeśli te wysiłki nie są dla ciebie łatwe, zachęcaj się do częstych przypomnień o wszystkich przyjemnościach, które ci się spodobają, pozbyciu się hemoroidów i zapobieganiu nawrotom. Twoje proste domowe leczenie hemoroidów może stać się zbawieniem. Zmiana stylu życia jest naprawdę konieczna, aby uniknąć hemoroidów.

Korzystanie z leczenia domowego

  1. Możesz złagodzić łagodny ból, obrzęk i stan zapalny hemoroidów za pomocą domowego leczenia. Często takie leczenie jest konieczne, aby osoba łagodziła cierpienie w odpowiednim czasie.
  2. Nałóż krem z hemoroidów lub czopków zawierających hydrokortyzon, lub użyj tamponów zawierających oczaru wirginijskiego lub środków znieczulających.
  3. Nakładać regularnie ciepłą kąpiel lub siedzącą łaźnię. Namocz obszar odbytu w ciepłej wodzie 10 do 15 minut dwa do trzech razy dziennie. Po kąpieli w pozycji siedzącej idź do toalety.
  4. Utrzymuj obszar odbytu w czystości. Kąpać się (najlepiej) lub brać prysznic codziennie, aby oczyścić skórę wokół odbytu ciepłą wodą. Mydło nie jest konieczne i może tylko zaostrzyć problem. Delikatnie osusz okolice odbytu suszarką lub miękkim papierem po kąpieli.
  5. Nie używaj suchego papieru toaletowego. Aby utrzymać czystość obszaru odbytu po defekacji, użyj mokrego lub wilgotnego papieru toaletowego, który nie zawiera środków aromatyzujących ani alkoholu.
  6. Zastosuj zimno. Zastosuj okłady z lodu lub zimny kompres do obszaru odbytu, aby złagodzić obrzęk.
  7. Weź doustne środki przeciwbólowe. Możesz tymczasowo stosować acetaminofen (tylenol, itp.), Aspirynę lub ibuprofen (Advil, Motrin, inne antybiotyki), aby złagodzić dyskomfort związany z hemoroidami.

Za pomocą tych procedur objawy hemoroidów często ustępują w ciągu kilku dni. Skonsultuj się z lekarzem jeśli nie dostaniesz ulgi na kilka dni lub wcześniej, jeśli masz silny ból lub krwawienie.

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.