^

Zdrowie

Rozładowanie pępka

Alexey Portnov , Redaktor medyczny
Ostatnia recenzja: 17.10.2021
Fact-checked
х

Cała zawartość iLive jest sprawdzana medycznie lub sprawdzana pod względem faktycznym, aby zapewnić jak największą dokładność faktyczną.

Mamy ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i tylko linki do renomowanych serwisów medialnych, akademickich instytucji badawczych i, o ile to możliwe, recenzowanych badań medycznych. Zauważ, że liczby w nawiasach ([1], [2] itd.) Są linkami do tych badań, które można kliknąć.

Jeśli uważasz, że któraś z naszych treści jest niedokładna, nieaktualna lub w inny sposób wątpliwa, wybierz ją i naciśnij Ctrl + Enter.

Wyładowanie z pępka jest patologią, ponieważ w normalnych warunkach pępowina pokrywająca odwróconą bliznę w miejscu upuszczonej pępowiny powinna być całkowicie sucha i nie powodować żadnego dyskomfortu.

Pomimo tego, że w okolicy pępka znajduje się tylko tkanka mięśniowa i skóra, nieprzyjemne wydzielanie z pępka wskazuje na obecność stanu zapalnego.

trusted-source[1], [2], [3], [4]

Przyczyny wypływu z pępka

Chirurdzy odnoszą się do następujących przyczyn wypływu z pępka: zapalenie skóry i tkanek podskórnych jamy pępowinowej, zapalenie zakrzepowe żyły pępkowej, przetoki pępka, endometrioza pępka, zapalenie torbieli moczowodu.

Wypad z pępka u noworodka w pierwszym miesiącu życia w większości przypadków klinicznych jest objawem zapalenia głowy - prostego, flegmatycznego lub bardzo rzadko martwiczego. Czynnikiem sprawczym procesu zapalnego w ranie pępowinowej niemowląt jest gronkowiec lub paciorkowiec.

Zakrzepowe zapalenie żyły pępowinowej i związane z noworodkiem może być zdiagnozowane w przypadku, gdy dziecko - podczas zabiegów resuscytacji z powodu zamartwicy - miało cewnikowane naczynia pępowinowe. Zakrzepowe zapalenie żyły pępowinowej jest jednym z powikłań tej manipulacji.

Zakaźne zapalenie skóry pępka (zapalenie kompresyjne) u dorosłych ma również etiologię bakteryjną lub grzybiczą. A wypływ z pępka w czasie ciąży może wystąpić tylko z powodu zapalenia kompresyjnego. Wypływ z pępka u kobiet i mężczyzn jest możliwy w wyniku nabytej przetoki okołonaczyniowej, która powstaje w miejscu odsłoniętego ropienia, gdy przepuklina pępkowa jest uszkodzona.

Jednym z powodów takiego wyładowania jest torbiel moczowodu, wrodzona anomalia występująca podczas rozwoju płodu. Ta patologia wynika z faktu, że przewód moczowy płodu (urachus) nie jest całkowicie zarośnięty, ale lekarze jeszcze nie dowiedzieli się, dlaczego tak się dzieje. Co więcej, ta wada może nie ujawniać się przez długi czas i objawiać się dopiero z wiekiem.

Ponadto, wypływ z pępka u kobiet może pojawić się z powodu endometriozy pępka, gdy wewnętrzna błona śluzowa macicy (endometrium) wrasta w tkankę otrzewnej w okolicy pępka.

trusted-source[5], [6], [7], [8]

Objawy wypływu z pępka

Objawy wypływu z pępka zależą od przyczyny patologii. Cechami charakterystycznymi przy prostym zapaleniu głowy (nazywanym również pępkiem wilgotnym) są wydzielina surowicza i zapach z pępka, a także przekrwienie i obrzęk skóry otaczającej pępek. Flegmoniczne zapalenie mózgu charakteryzuje się nie tylko ropnym wydzielaniem z pępka, ale także wzrostem temperatury - lokalnie i w całym ciele. W tym samym czasie nad skupiskiem zapalnym tworzy się parch, pod którym gromadzi się ropa, a pacjenci z palpacją obszaru przylegającego do zapalenia skarżą się na ból.

Nekrotyczna postać tej choroby, według chirurgów, jest rzadkim, ale niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem. W przypadku martwiczego zapalenia głowy, skóra w pobliżu pępka staje się purpurowa lub niebieskawa i mogą pojawić się otwarte owrzodzenia. Temperatura ciała wzrasta do + 39,5 ° C. Proces zapalny pogłębia się, to znaczy wychwytuje otrzewną i może powodować ostre ropne zapalenie ściany brzucha (ropowica). I może dostać się do organów wewnętrznych, które są obarczone infekcją krwi (sepsa).

Gdy zapalenie rany pępowinowej u noworodków, możliwe są wycieki surowiczo-ropne lub ropne, rozszerzone naczynia są widoczne na ścianie brzucha. W przypadku ogólnego zatrucia dziecko może być niespokojne lub ospałe, nie jest dobrze ssać pierś i często zwracać.

Podczas zakrzepowego zapalenia żyły pępowinowej u noworodków, skóra w pobliżu pępka jest zaczerwieniona, włóknisty sznur pojawia się nad pępkiem, ściana brzucha jest stale napięta, a kiedy brzuch jest gładzony, pojawia się krwawienie z pępka.

Po pierwsze, przezroczyste, a następnie biały wypływ z pępka są oznaczone przetoką. Skóra w pobliżu pępka może być również zapalona, a w wydzielinach może pojawić się krew. Przednia ściana brzucha jest napięta i bolesna.

W przypadku endometriozy pępka u kobiet krwawienie z pępka i bóle ciągnące pojawiają się przed, w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu miesiączki.

Jeśli wydzielina z pępka jest spowodowana przez zapalenie torbieli moczowodu, towarzyszące objawy to bóle o różnym natężeniu w brzuchu (ostre po omacaniu), problemy z jelitami i problemy z oddawaniem moczu

trusted-source[9], [10], [11], [12], [13]

Diagnoza wypływu z pępka

Do tej pory diagnozę wypływu z pępka przeprowadza się głównie na podstawie danych z badania pacjenta, określenia patogenu zapalenia przez badanie bakteriologiczne wydzielin (rozmaz z pępka) i ogólnego badania krwi.

Jeśli wydzielina z pępka nie jest związana z zapaleniem dróg oddechowych, wskazane jest badanie moczu, badanie rentgenowskie lub USG narządów jamy brzusznej i miednicy małej.

trusted-source[14], [15], [16], [17], [18]

Leczenie wypływu z pępka

Leczenie wypływu z pępka zależy od ich przyczyny. W miejscowej terapii prostego zapalenia przedsionka (zarówno u noworodków, jak i dorosłych) pępek jest leczony preparatami antyseptycznymi, takimi jak roztwór alkoholu jodowego (10%), roztwór zielonego alkoholu brylantowego (2%), roztwór nadtlenku wodoru (3%), roztwór nadmanganianu potasu (5%), roztwór azotanu srebra (2%).

Zalecane są również następujące maści:

  • Maseczka Sintomitsina (emulsja Sintomitsin) - nakładana na pępek, zwykły opatrunek nakładany jest na wierzch (jest to możliwe przy użyciu papieru kompresyjnego) - 3-4 razy dziennie.
  • Siarczan polimyksyny M nanosi się cienką warstwą na dotknięty obszar po usunięciu ropy - 1-2 razy dziennie.
  • Baneocyna (Bacytracyna + Neomycyna) - stosowana 2-4 razy w ciągu dnia. Zaczerwienienie, suchość skóry, wysypki skórne i świąd mogą wystąpić w miejscu aplikacji. Stosowanie w ciąży nie jest zalecane.
  • Maść i krem Bactroban (Mupiprotsin) - w ciągu dnia stosowany trzy razy, leczenie trwa 7-10 dni. Maść nie jest stosowana w leczeniu dzieci w wieku poniżej 2 miesięcy, a krem nie jest stosowany u dzieci do roku.

Leczenie w przypadku flegmicznego lub nekrotycznego zapalenia kompostu odbywa się w szpitalu - zastrzykami z antybiotykami. W ciężkich sytuacjach uciekł się do interwencji chirurgicznej z ustanowieniem drenażu w celu wycofania ropy.

Ale przetoka pępowinowa pępowinowa leczona tylko chirurgicznie - wycięcie i szycie. W większości przypadków chirurdzy leczą torbiele moczowodu, ponieważ dostępne konserwatywne metody leczenia tej patologii z reguły nie dają pożądanego efektu.

Zapobieganie wypływowi z pępka

Ponieważ nieprzyjemne wyładowanie jest najczęściej wynikiem procesu zapalnego, zapobieganie wypływowi z pępka jest w ich zapobieganiu.

Najbardziej skuteczną z nich jest higiena osobista. Oznacza to, że regularne mycie pod prysznicem nie powinno omijać jamy pępowinowej. Jednocześnie konieczne jest ostrożne usunięcie wody z pępka. A jeśli pępek jest wystarczająco głęboki, zaleca się traktowanie go raz w tygodniu alkoholową nalewką z nagietka, furatsillinomu lub chlorheksydyny. Wyładowanie z pępka nie musiało być leczone.

trusted-source[19], [20]

Translation Disclaimer: The original language of this article is Russian. For the convenience of users of the iLive portal who do not speak Russian, this article has been translated into the current language, but has not yet been verified by a native speaker who has the necessary qualifications for this. In this regard, we warn you that the translation of this article may be incorrect, may contain lexical, syntactic and grammatical errors.

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.