^

Zdrowie

Diagnostyka radionuklidów

Skanowanie radionuklidów

Radionuklid jest niestabilnym izotopem, który staje się bardziej stabilny, gdy energia jest uwalniana w postaci promieniowania (rozpadu jądrowego). Promieniowanie to może obejmować emisje cząstek stałych lub fotony promieniowania rentgenowskiego.

Metody diagnostyki radiacyjnej w nefrologii

Promieniowanie lub obrazowanie, metody badawcze zajmują ważne miejsce w diagnostyce i diagnostyce różnicowej chorób nerek. Ich rola wzrosła szczególnie w ostatnich latach ze względu na techniczne ulepszenie metod, które znacznie zwiększyły ich rozdzielczość i bezpieczeństwo.

Diagnostyka radioizotopowa chorób urologicznych

Współczesne dyscypliny medyczne są niemożliwe bez interakcji z podobnymi specjalnościami, szczególnie diagnostycznymi. Skuteczne leczenie i jego prognozy zależą w dużej mierze od jakości i dokładności testów diagnostycznych.

Angiografia mózgu i rdzenia kręgowego

Angiografia jest metodą badania układu naczyniowego mózgu i rdzenia kręgowego poprzez wstrzykiwanie środka kontrastowego do tętnic, które dostarczają krew do mózgu. Pierwszy zaproponowany przez Monikę w 1927 roku, ale powszechne zastosowanie w praktyce klinicznej rozpoczęło się dopiero w latach 40. XX wieku.

Termografia

Termografia medyczna to metoda rejestrowania naturalnego promieniowania cieplnego ludzkiego ciała w niewidzialnym obszarze podczerwieni widma elektromagnetycznego. Termografia definiuje charakterystyczny "termiczny" obraz wszystkich obszarów ciała. U zdrowego człowieka jest względnie stały, ale w różnych stanach patologicznych.

Radiometria kliniczna

Radiometria kliniczna to pomiar radioaktywności całego ciała lub jego części po podaniu RFP. Zazwyczaj w praktyce klinicznej stosuje się radionuklidy emitujące promieniowanie gamma.

Jednofotonowa tomografia emisyjna

Jednotekstowa tomografia emisyjna (OFET) stopniowo zastępuje zwykłą scyntygrafię statyczną, ponieważ pozwala osiągnąć najlepszą rozdzielczość przestrzenną przy tej samej ilości tego samego RFP. Wykrycie znacznie mniejszych obszarów uszkodzenia narządów - gorących i zimnych węzłów. Aby wykonać OFET, używane są specjalne kamery gamma.

Scyntygrafia

Scyntygrafia to pozyskiwanie obrazów narządów i tkanek pacjenta poprzez rejestrowanie na kamerze gamma promieniowania emitowanego przez wbudowany radionuklid.

Badania radionuklidów

Przygnębiająco długo wydawało się, że odległość między fizycznymi laboratoriami, w których naukowcy zarejestrowali ślady cząstek jądrowych, a codzienną praktyką kliniczną. Sama idea możliwości wykorzystania zjawisk jądrowych i fizycznych do badania pacjentów może wydawać się, jeśli nie szalona, wtedy fantastyczna. Jednak dokładnie taki pomysł zrodził się w eksperymentach węgierskiego naukowca D.Heveshi, późniejszego laureata Nagrody Nobla.
You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.