^

Zdrowie

Choroby układu hormonalnego i zaburzenia metaboliczne (endokrynologia)

Hiperkapnia

Dotleniając organizm, układ oddechowy jednocześnie usuwa produkt przemiany materii - dwutlenek węgla (dwutlenek węgla, CO2), który krew przenosi z tkanek do pęcherzyków płucnych, a dzięki wentylacji pęcherzykowej jest usuwany z krew. 

Infantylizm: genitalny, psychologiczny, społeczny

W medycynie termin infantylizm (dokładnie przetłumaczony z łac. Infantia oznacza „niemowlęctwo”) jest jednym z zaburzeń rozwojowych, w których dorośli i dzieci mają parametry fizyczne lub fizjologiczne, które są wyraźnie nieodpowiednie do ich wieku, cech psychicznych lub behawioralnych.

Mikrogruczolak przysadki: przyczyny, objawy, co jest niebezpieczne, rokowanie

Nowotwory o łagodnym charakterze powstające w gruczołach dokrewnych nazywane są gruczolakami, a mikrogruczolak przysadki to niewielki guz przedniego płata, który wytwarza szereg ważnych hormonów.

Leczenie wrodzonej niedoczynności tarczycy

Od czasu ostatecznego rozpoznania opracowano plan leczenia wrodzonej niedoczynności tarczycy. Terapia zależy od postaci choroby i jej objawów, wieku pacjenta, obecności chorób współistniejących.

Diagnoza wrodzonej niedoczynności tarczycy

Wykrywanie patologii genetycznych u noworodków przeprowadza się w pierwszym tygodniu po urodzeniu dziecka. Do diagnozy stanu noworodka ocenianego w skali Apgar.

Objawy i formy wrodzonej niedoczynności tarczycy

Genetycznie określone anomalie rozwoju tarczycy można rozpoznać w różnym wieku, w zależności od ciężkości choroby i jej postaci. W przypadku aplazji lub ciężkiej hipoplazji objawy zaburzenia są zauważalne w pierwszym tygodniu życia niemowlęcia.

Wrodzona niedoczynność tarczycy: przyczyny, patogeneza, konsekwencje, rokowanie

Według statystyk medycznych częstość występowania wrodzonej niedoczynności tarczycy wynosi 1 przypadek na 5000 dzieci. Choroba jest około 2,5 razy częstsza u dziewcząt niż u chłopców. 

Zwapnienie: co to jest, jak leczyć?

Spośród wszystkich biogennych makroelementów w ludzkim ciele, najbardziej znacząca jest proporcja wapnia - w postaci kryształów tkanki kostnej hydroksyapatytu, chociaż krew, błony komórkowe i płyn zewnątrzkomórkowy zawierają również wapń.

Myxedema u dorosłych i dzieci: pretybial, pierwotny, idiopatyczny

W endokrynologii obrzęk śluzowaty uważany jest za najcięższą postać dysfunkcji tarczycy i ciężkiej niedoczynności tarczycy z krytycznie niskim poziomem syntezy hormonu tarczycy lub jej całkowitego ustania.

Dlaczego temperatura ciała jest niższa niż 36, 35,5: co oznacza, co robić?

Osoba jest homeotermiczna, to znaczy ma ciepłokrwiste i ma stałą temperaturę, która w ciągu dnia może wynosić od + 36,5 ° C do + 37 ° C. Jednak każda temperatura powyżej lub poniżej tego zakresu jest nienormalna. 

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.