^

Zdrowie

Białka i frakcje białkowe

Białko Bence-Jonesa

Mocz zdrowej osoby nie zawiera białka Bence-Jones, które jest reprezentowane przez lekkie łańcuchy immunoglobulin, które są wykrywane w wyniku tworzenia się złośliwych procesów nowotworowych.

Analiza RAPP

W materiale tym będziemy rozmawiać o analizie RAPP-A - białka osocza, którego oznaczanie podczas ciąży ma niewielkie znaczenie.

Homocysteina w surowicy

Homocysteina jest produktem wymiany aminokwasów (konwersja metioniny do cysteiny). Około 70% homocysteiny w osoczu jest związane z albuminą, 30% jest utlenione do disiarczku, a tylko 1% jest w stanie wolnym.

Amoniak w surowicy

Amoniak - produkt metabolizmu białka, powstaje we wszystkich tkankach. Największa ilość amoniaku (80%) powstaje wewnątrz jelita pod wpływem bakterii.

Kwas moczowy w moczu

Kwas mocznikowy wydalany z moczem odzwierciedla spożycie puryn z pokarmem i rozkład endogennych nukleotydów purynowych.

Kwas moczowy w surowicy krwi

Kwas moczowy jest produktem wymiany zasad purynowych, które są częścią złożonych białek-nukleoprotein. Utworzony kwas moczowy jest wydzielany przez nerki.

Klirens endogennej kreatyniny (test Reberga-Tareeva)

Test Reberg-Tareev pozwala ocenić przesączanie kłębuszkowe i reabsorpcję kanalikową w nerkach. Test opiera się na fakcie, że kreatynina jest filtrowana tylko przez kłębuszek, nie jest praktycznie absorbowana i wydzielana przez kanaliki w niewielkiej ilości.

Kreatynina w moczu

Codzienne wydalanie kreatyniny z moczem jest względnie stałe, odpowiada codziennej produkcji i zależy bezpośrednio od masy mięśni i wydolności nerek.

Kreatynina w surowicy

Kreatynina jest końcowym produktem rozpadu kreatyny, który odgrywa ważną rolę w metabolizmie energetycznym mięśni i innych tkanek.

Mocznik (mocznik azotu) w moczu

Wydalanie mocznika z moczem jest proporcjonalne do zawartości białka w diecie, jak również do tempa metabolizmu endogennych białek.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.