^

Zdrowie

Elementy śledzenia

Ferrytyna we krwi

Ferrytyna jest rozpuszczalnym w wodzie kompleksem wodorotlenku żelaza z białkiem apoferrytyny. Występuje w komórkach wątroby, selesinka, czerwonym szpiku kostnym i retikulocytach.

Transferrin we krwi

Transferyna odnosi się do beta-globulin. Główną funkcją transferyny jest transport wchłoniętego żelaza do jego depotu (wątroba, śledziona), do retikulocytów i ich prekursorów w czerwonym szpiku kostnym. Transferrin jest zdolny do wiązania jonów innych metali (cynku, kobaltu itp.).

Całkowita zdolność wiązania żelaza z surowicą krwi

Całkowita zawartość żelaza w surowicy krwi jest wskaźnikiem stężenia transferyny. Należy zauważyć, że podczas oceny zawartości transferyny mierzona całkowitej pojemności wiązania żelaza w surowicy, że jest on nadmuchiwany w 16-20%, ponieważ, gdy więcej niż połowa nasycenia żelaza transferyny wiąże się z innymi białkami.

Żelazo we krwi

Całkowita zawartość żelaza w ludzkim ciele wynosi około 4,2 g. Około 75-80% całkowitej ilości żelaza jest częścią hemoglobiny, 20-25% żelaza jest rezerwą, 5-10% jest częścią mioglobiny, 1% zawartą jest w enzymach oddechowych, katalizowanie procesów oddychania w komórkach i tkankach.

Jod w moczu

Jod jest pierwiastkiem śladowym występującym w przyrodzie w śladowych ilościach. W wodzie pitnej zawartość jodu jest niewielka, więc większość tego pierwiastka śladowego dostaje się do organizmu człowieka z pożywieniem. Najwyższe stężenie jodu w owocach morza (około 800 mcg / kg); szczególnie bogate w wodorosty jodu.

Miedź w moczu

Analiza miedzi w moczu służy głównie do diagnozowania i oceny skuteczności leczenia choroby Wilsona-Konovalova. Wydalanie miedzi w moczu z chorobą Wilsona-Konovalova jest zwykle większe niż 100 μg / dzień (1,57 μmol / dzień), ale może być niższe u młodego rodzeństwa przed wystąpieniem objawów choroby.

Miedź we krwi

Miedź jest jednym z najważniejszych niezbędnych mikroelementów niezbędnych do życia człowieka. W ciele dorosłego zawiera 1,57-3.14 mmol miedzi, a połowa tej ilości spada na mięśnie i kości, 10% - na tkankę wątroby.

Chlorki w moczu

Ilość chloru w moczu zależy od jego zawartości w żywności. U niemowląt z moczem wydzielany jest bardzo mało chloru, ponieważ jego zawartość w mleku matki jest niska. Przejście na żywienie mieszane prowadzi do znacznego wzrostu zawartości chloru w moczu. Jego ilość w moczu wzrasta zgodnie z coraz większym wykorzystaniem soli kuchennej.

Chlorki we krwi

Całkowita zawartość chloru zdrowej osoby o masie ciała 70 kg wynosi w przybliżeniu 2000 mmol, tj. 30 mmol / kg. Chlor jest głównym kationem zewnątrzkomórkowym. W organizmie występuje głównie w stanie zjonizowanym, w postaci soli sodu, potasu, wapnia, magnezu itp.

Magnez we krwi

Magnez jest czwartym pod względem zawartości pierwiastkiem w ludzkim ciele po potasie, sodzie, wapniu i drugim najobfitszym pierwiastku w komórce po potasie. Ciało ludzkie zawiera około 25 g magnezu, 60% jest częścią tkanki kostnej, a większość pozostałej części znajduje się w komórkach. Tylko 1% całkowitego magnezu znajduje się w płynie pozakomórkowym.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.