^

Zdrowie

Diagnostyka chorób autoimmunologicznych

Próbki Coombs

Bezpośredni Coombsa - test antyglobulinowy (aglutynacji w żelu wykazuje całkowitą dwuwartościowymi przeciwciałami), za pomocą którego definiują klasy przeciwciał IgG i komponent C3 dopełniacza na powierzchni erytrocytów.

Przeciwciała przeciwko Saccharomyces cerevisiae we krwi

Saccharomyces cerevisiae to jednokomórkowe grzyby, powszechnie znane jako "drożdże piekarnicze". Przeciwciała przeciwko Saccharomyces cerevisiae klasy IgG i IgA są skierowane przeciwko epitopowi oligomannanowemu mannanu (fosfopeptydogomannan) błony komórkowej drożdży.

Przeciwciała przeciwko transglutaminazie tkankowej we krwi

Transglutaminazy tkankowe należą do rodziny acylotransferaz zależnych od wapnia, które katalizują tworzenie wiązań poprzecznych między białkami. Obecnie ustalono, że transglutaminazy tkankowe są głównym, jeśli nie jedynym, endomysialnym antygenem u pacjentów z celiakią.

Przeciwciała przeciwko gliadynie we krwi

Podwyższone poziomy przeciwciał przeciwko gliadynie w surowicy krwi można wykryć u 25% pacjentów z opryszczkowym zapaleniem skóry i chorobami autoimmunologicznymi.

Przeciwciała do rurkowej błony podstawnej we krwi

Kanalikowo-śródmiąższowe zapalenie nerek jest zapalną chorobą nerek zakaźne, które wykazują lokalizacji procesu chorobowego w międzywęzłowych (śródmiąższowe) tkanek i uszkodzeń aparatury rurowego nefronów.

Przeciwciała do błony podstawnej kłębuszków we krwi

Obecność przeciwciał przeciwko błonie podstawnej kłębuszków (anty-BMC) jest najbardziej typowa dla pacjentów z szybko postępującym kłębuszkowym zapaleniem nerek (kłębuszkowe zapalenie nerek typu BMC). Wszystkich pacjentów z kłębuszkowym zapaleniem nerek typu BMC można podzielić na dwie grupy: tylko z patologią nerek i chorobą Goodpasture'a (50%), w której ta ostatnia jest połączona z płucami.

Diagnostyka laboratoryjna autoimmunologicznej choroby nerek

Kłębuszkowe zapalenie nerek jest najczęstszą postacią pierwotnej choroby nerek z dominującą zmianą kłębuszków nerkowych. Obecnie powszechnie uznaje się koncepcję genezy immuno-zapalnej tej choroby.

Przeciwciała do śródbłonka surowicy

Przeciwciała na śródbłonku naczyniowym często występują w zapaleniu naczyń, szczególnie w chorobie Kawasaki. Sugeruje się, że przeciwciała do śródbłonka mogą uszkadzać komórki śródbłonka poprzez cytolizę zależną od dopełniacza lub cytotoksyczność komórkową zależną od przeciwciał.

Przeciwciała przeciwko mieloperoksydazie neutrofili we krwi

Mieloperoksydaza to białko o masie cząsteczkowej wynoszącej 59,000, co jest jednym z głównych czynników zapewniających bakteriobójczą ochronę osoby. Przeciwciała przeciwko mieloperoksydazie neutrofili mogą pojawiać się w zapaleniu naczyń

Przeciwciała przeciwko białku, które wzmaga bakteriobójcze działanie neutrofili

Białko, które wzmaga bakteriobójcze działanie neutrofili, jest białkiem błonowym neutrofili i monocytów. Jego główną funkcją jest wiązanie endogenów bakterii. Przeciwciała tego białka występują najczęściej w chorobie Crohna i wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Pages

You are reporting a typo in the following text:
Simply click the "Send typo report" button to complete the report. You can also include a comment.